Statutul Unitatii Administrativ-Teritoriale

CADRUL GEOGRAFIC

Comuna Terebeşti aparţine judeţului Satu Mare, situat in partea de nord-vest a României. In cadrul judeţului, comuna se află in partea de Sud-Vest , la o distanţă de 25 kilometri de municipiul Satu Mare.

Terebeşti se întinde pe o suprafaţă de 5310 de ha din care fond agricol  4895 de ha şi fond forestier 415 de ha şi are următoarele vecinătaţi:

• la nord comuna Doba

• la vest comuna Moft
• la sud comuna  Craidorolt
• la est orasul Ardud

Populaţia unităţii administrativ teritoriale, la ultimul recensământ înregistra 1722 locuitori din care: Terebești 642, Gelu 472, Pişcări 493 şi Aliza 40.
Componenţa etnică a populaţiei comunei Terebesti: romană 68%, rromă 23%, germană 2% şi ucrainieni 1%.

De ce sa investiti in Terebesti?

Aeroportul Satu Mare

Comuna Terebesti este la aprox. 10 minute de mers cu masina de Aeroportul Satu Mare

Crestere Financiara

Sustinem companiile care investesc in comuna noastra!

Transport in comun

Legaturi cu orasele din apropiere prin mijloace de transport in comun

Sustinem popularea comunei

Suntem mereu in cautare de tineri pentru popularea comunei oferind locuri de casa

Sustinem Tineretul

Comuna Terebesti ofera tinerilor sansa de a invata acasa prin cele 2 scoli si 3 gradinite modernizate!

Populatie primitoare

Recunoscuti pentru ospitabilitatea fata de straini, comuna ofera sprijin

Looking for a First-Class Business Plan Consultant?